Recliners
-
Femley PC5330625 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Tired of searching for the right rocker recliner? Find your perfect fit with this chair. Its rich, supple upholstery has the look of timeless leather at a price you can afford. The generous seat and tall back are specially crafted to provide extra support and comfort for broader and taller individuals. Pillowy cushions and pop-out cup holders make this the only place you’ll want to be after a long day.
$549.95
$949.95
Save $400.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Femley |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Smoke |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Gentle rocking motion |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 128 lb(s) / 58.06 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 133 lb(s) / 60.33 kg |
| Volume | 27 cu. ft. / 0.76 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052916041 |
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say + More
-
$3,889.95
Save $1,620.00
$2,269.95
Modmax 92102S14 6 pc Sectional with Audio Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this sofa offers a fresh + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Leesworth U4380874 Reclining Power Loveseat
(Loveseats - Power Recline)Focus on function. This practical power reclining loveseat balances contemporary character and irresistible + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this seating package ties your transitional seating area + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this ottoman offers a + More
-
High style meets relaxation in this accent chair. Cozy faux shearling fabric keeps the look contemporary + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
